Jdi na navigaci

Google Apps for Education

Na FIT máme k dispozici i Google Apps for Education. Účty pro práci s dokumenty či kalendáři včetně možností jejich sdílení zde mají vytvořeny všichni zaměstnanci a studenti FITu.

Google Apps for Education přináší oproti individuálním Google účtům celou řadu rozšíření. Jmenujme alespoň ty, které jsou aktuálně využívány.

Single Sign-On

Přihlašování ke službě Google Apps je integrováno do systému SSO Shibboleth.

Při použití Single Sign-On ovšem vzniká problém s přihlašováním v aplikacích, které nepoužívají protokol HTTP(S). Například poštovní IMAP klienti, synchronizace dat na chytré telefony apod. I toto je však řešitelné.

Snadný přístup ke službám

Nemusíte ke Google Apps přistupovat přes vstupní bod jako třeba https://drive.google.com. Tam byste totiž sice uvedli svou identitu, jako např. novakj28@fit.cvut.cz, obratem by se ale zjistilo, že je pro tuto doménu vyžadováno přihlašování prostřednictvím Single Sign-On. Váš prohlížeč by byl přesměrován na přihlašovací stránku Identity Provideru a zde byste přihlašovací údaje zadávali znovu. I z těchto důvodů jsou zřízeny vstupní body k některým aplikacím:

Lze použít kterýkoli z nich a po přihlášení se pak mezi aplikacemi jedním kliknutím přesouvat.

Sdílení dokumentů

Budete-li povolovat ke svému dokumentu či kalendáři přístup i někomu dalšímu, je vhodné ho o tom uvědomit a poslat mu informaci obsahující URL toho dokumentu. To lze přímo zevnitř aplikace. Asi se totiž nedá spoléhat na to, že dotyčnému spolupracovníkovi se ten sdílený dokument objeví automaticky mezi jemu dostupnými dokumenty.

Při nastavování sdílení uvádějte identitu vašich spolupracovníků ve tvaru username@fit.cvut.cz. To platí i pro adresy učitelů – tvar jméno.příjmení@fit.cvut.cz použít nelze.

Z fakultního prostředí jsou do Google Apps zrcadleny i skupiny uživatelů, tzv. byznys role a předmětové role (např. b-18000-student-predmetu, p-bi-zma-student, …). Lze je využít při přidělování přístupu širší skupině uživatelů.