Jdi na navigaci

E-mail

E-mailové služby jsou dostupné všem osobám s identitou ČVUT.[1] Jejich provoz je součástí celo-univerzitního řešení Microsoft 365, provozované VIC ČVUT. Podrobné informace naleznete na portálu IST ČVUT. Hlavním systémem pro evidenci e-mailových adres ČVUT, správu privátních adres a volbu preferovaného e-mailu je Usermap.

E-mailové služby se obecně řídí příkazem rektora č.7/2021 Pravidla provozu a využívání e-mailových služeb na ČVUT a dalšími předpisy. Uživatel je po dobu působení na univerzitě povinen průběžně sledovat obsah své e-mailové schránky. Příkaz současně zakazuje automatické přesměrování e-mailové komunikace z e-mailové schránky ČVUT na adresy elektronické pošty mimo ČVUT, pokud to není v zájmu ČVUT.

RYCHLÉ ODKAZY
Upozornění:

Pro správný chod fakultních nebo univerzitních aplikací je nutné disponovat alespoň jednou preferovanou adresou v aplikaci Usermap.

Upozornění:

Nově příchozím osobám na FIT nejsou automaticky zakládány e-mailové schránky. Je tedy na každém uživateli, aby se ujistil, zda v aplikaci Usermap disponuje preferovanou adresou. Viz Preferovaná adresa.

Založení schránky

Pro založení schránky nebo přidání e-mailové adresy využijte následující postup:

 1. Přihlaste se do aplikace Usermap svým účtem ČVUT.
 2. Přejděte do sekce Nastavení e-mailových adres.
 3. V sekci Exchange online (Office 365) (poskytovatel 81370 - oddělení integrace a koordinace) stiskněte tlačítko Vytvořit novou adresu.

  create 01.cs
 4. Ve vyskakovacím okně pokračujte vyberte e-mailovou adresu ve tvaru <username>@fit.cvut.cz (např. flynnkev@fit.cvut.cz) a potvrďte stiskem tlačítka Založit.

  create 02.cs
Upozornění:

Studenti programů fakulty jsou povinni se školou komunikovat výhradně z adresy odpovídající fakultní doméně, tj. @fit.cvut.cz. Ujistěte se tedy, že zakládáte schránku s adresou právě v tomto formátu. Ostatní nabízené adresy (např. @student.cvut.cz) můžete volitelně používat jako doručovací aliasy, avšak preferovaná adresa by měla být vždy ta z fakultní domény.

Po odeslání žádosti dojde k vytvoření schránky do druhého dne (resp. několika hodin) od podání žádosti. Na vyřízení žádosti o založení schránky nebudete automaticky upozorněni e-mailem. Pro přístup do schránky můžete použít webovou aplikaci Outlook po přihlášení Vaším univerzitním účtem Microsoft. Pro přístup do schránky je také možné použít některého z podporovaných poštovních klientů.

Vytvářené adresy jsou pouze aliasy, elektronickou poštu tak přijímáte na všech adresách uvedených v Nastavení e-mailových adres v aplikaci Usermap označené jako Přijímací. Vaše e-mailová schránka je vždy vedena pod přihlašovacím jménem ve tvaru <username>@cvut.cz. Volbu adresy odesílací provedete v taktéž v aplikaci Usermap a to jejím nastavením jako preferované.

Preferovaná adresa

V některých situacích je možné využívat privátní adresu jako preferovanou [3]. Taková adresa však musí být ve stavu ověřena.

V každém případě je doporučeno mít v Usermap uvedenou alespoň jednu privátní adresu.

Pokud již univerzitní schránkou disponujete (např. z jiné součásti ČVUT), není nutné tento postup aplikovat. Pouze se ujistěte, že je fakultní adresa nastavená jako preferovaná v aplikaci Usermap.

Pro nastavení preferované e-mailové adresy využijte následující postup:

 1. Přihlaste se do aplikace Usermap svým účtem ČVUT.
 2. Přejděte do sekce Nastavení e-mailových adres.
 3. U konkrétní e-mailové adresy stiskněte ikonu úpravy.

  preferred 01.cs
 4. Ve vyskakovacím okně nastavte pole Odesílací do hodnoty Ano a potvrďte stisknutím tlačítka Uložit.

  preferred 02.cs
 5. Správné nastavení preferované adresy lze ověřit v poli Preferovaná e-mailová adresa.

  preferred 03.cs

Zánik schránky

Proces zrušení schránky nastává až po ukončení všech vztahů k ČVUT.

Studenti

Zániku studentských schránek se věnuje samostatná sekce Konec studia.

Pracovníci a partneři

Jestliže nejste absolventem FIT, bude vám přístup k poštovní schránce zablokován okamžitě po ukončení vztahu (zpravidla v den ukončení nebo vypršení pracovní smlouvy).[4]

Kompletní vymazání dat a trvalé zrušení schránky nastává 500 dní od ukončení vztahu k ČVUT. Vaše e-mailová adresa nikomu dalšímu přidělena nebude.

Podpora

Nejdříve zkontrolujte, že váš dotaz již nebyl zodpovězen na stránce Často kladené otázky. Pokud ani zde nenajdete odpověď, obraťte se s dotazem na helpdesk oddělení ICT.


 1. Tj. všem studentům, pracovníkům i spolupracovníkům
 2. Pro přihlášení využijte váš univerzitní účet Microsoft.
 3. povoleno je to např. pro účastníky programu celoživotního vzdělávání nebo externí spolupracovníky na FIT bez zaměstnaneckého vztahu
 4. Více viz https://ist.cvut.cz/nase-sluzby/email/