Jdi na navigaci

VPN

Fakultní VPN umožňuje pracovníkům, učitelům a studentům fakulty připojit se do vnitřní sítě FIT a tím získat přístup k interním službám.

Služby, které vyžadují připojení prostřednictvím VPN:

Důležité: Změna certifikátu

Dne 8. 3. 2022 dojde ke změně serverového certifikátu FIT VPN, resp. jeho certifikační autority. Do té doby si musíte aktualizovat konfiguraci OpenVPN klienta – nahradit CA certifikáty novými z fit-vpn-ca.pem (pokud víte jak), nebo současnou konfiguraci smazat a vytvořit znovu dle instalačního manuálu níže. S novou sadou certifikátů se připojíte po i před 8. 3., se starou se však po tomto datu již nepřipojíte – změnu proto neodkládejte!

Video návod pro aktualizaci konfigurace OpenVPN na Windows je k nalezení zde.

Pozn.: Minimální podporovaná verze OpenVPN je 2.4.0.

Instalační manuály

Instalační manuály pro jednotlivé operační systémy jsou dostupné z navigační nabídky.

Podpora

VPN je realizovaná pomocí OpenVPN – tj. standardní open-source VPN založená na protokolu TLS. Abyste se k ní mohli připojit, musíte si na svůj počítač nainstalovat software OpenVPN (viz jednotlivé sekce nastavení).

Pro jednoduchost použití, FIT VPN nepoužívá klasickou autentizaci pomocí klientských certifikátů, ale jméno a heslo. Přesněji uživatelské jméno ČVUT a Heslo FIT (ne Heslo ČVUT!)[1].

V případě potíží kontaktujte helpdesk oddělení ICT.


  1. Heslo FIT není Heslo ČVUT! Nastavit jej lze na ICT profilu. K čemu je heslo FIT? Více viz https://help.fit.cvut.cz/accounts/index.html#fit-password