Jdi na navigaci

Návod pro uživatele

Laboratoře pro výuku administrace umožňují nativní provoz systémů z pevného disku. Pro instalaci images operačních systémů se po startu počítače zavádí jednoduché boot-menu.

Obraz operačního systému se ukládá na první pevný disk z pohledu řadiče. Druhý disk, je-li k dispozici, se používá jako cache pro zrychlení reinstalací.

Upozornění:

Nikdy nezapisujte na druhý disk, i když se jeví jako prázdný. Funguje jako cache. Zápisem zbytečně zpomalíte svoje případné reinstalace, protože se bude muset znovu natáhnout celý image ze sítě. Navíc zpomalíte i instalace systémů na následujících cvičeních.

Boot menu

Boot menu může mít řadu položek, ale jen několik z nich je použitelných pro uživatelské účely. Běžnými povolenými úkony menu obvykle začíná.

Nahrání OS pro cvičení na pevný disk a vypnutí (implicitní volba)
Nahrání OS pro cvičení na pevný disk

Zvolit „Instalace image“, nebo „Instalace image + vypnutí“.

Ať učitel nastavil image před cvičením nebo tak učiní při cvičení, instalace se sama na spuštěných, na instalaci čekajících PC, rozeběhne. Pokud uživatel nechce po instalaci dané PC nechat automaticky vypnout, musí zvolit „Instalaci image“ (bez vypnutí).

Nabootování OS
V boot menu zvolit „Boot z lokálního disku“.
Nabootování OS ze sítě
V boot menu zvolit „Progtest“/„Moodle“.
Volba image

Zvolit v boot menu „Volba image“.

Jakmile je volba dokončena, daný počítač přejde do režimu nahrávání image na lokální pevný disk. Po skončení výběru aplikace čeká na potvrzení uživatelem. Instalovat tímto způsobem lze pouze na danou stanici.

Kdokoliv může nakonfigurovat image pro svoji aktuální stanici. To umožňuje např. individuální přípravu studentů z jiných cvičení nebo samostatnou práci, je-li učebna v samoobslužném režimu.

(Nastavení celé učebny jednou volbou je možné prostřednictvím oprávněného učitele.)

Platnost úlohy při lokální instalaci stačí nastavit na minimum jedné minuty (implicitní hodnota je pět minut). Po dobu platnosti úlohy stačí restartovat počítač a bude reinstalace provedena bez nutnosti nové volby image. Delší doby platnosti obvykle používají pouze učitelé pro stanovení implicitní image po dobu své výuky.

Často kladené dotazy

Nahrál jsem image, přebootoval, počítač nastartoval implicitní volbu v boot menu a nyní píše něco jako Waiting for server response a nic se neděje
Aktuálně na lokálním disku nahraná image se spustí explicitní volbou v boot menu.
  • Pro spuštění nahraného operačního systému je potřeba explicitní akce uživatele:
    • Po zapnutí počítače zvolte v boot menu „Boot z lokálního disku“. Tak se předá řízení zavaděči na pevném disku a nainstalovaný operační systém se pokusí nabootovat.
  • Implicitně bývá zapnuté automatické přehrání image po restartu. To usnadňuje úklid při odchodu, kdy stačí počítač restartovat a nechat nabootovat implicitní volbu v boot menu (po jejím provedení by se měla stanice sama vypnout).
Image není nahraná, z disku nabootovat nejde, přebootoval jsem a počítač píše něco jako Waiting for server response a nic se neděje.
Není naplánovaná úloha pro tento počítač.
  • Čekáte-li na cvičení, naplánuje ji učitel, není třeba nic dalšího dělat.
  • V samoobslužném režimu si budete muset image nahrát příslušnou volbou v menu.
Nahrál jsem image, ale nejde mi se přihlásit, ať volím systémové heslo, hlavní heslo…​

Laboratoře pro administraci neumožňují propojení s autentizačními servery. Jména a hesla dostanete pro konkrétní image od vyučujících.

Nepište kvůli tomu na helpdesk, nedokážeme vám nijak pomoci.

Vytvořil jsem na cvičení hezká řešení problémů, jak si je uchovám do příště?
Vzhledem k určení učeben není možné přímo připojit uživatelské disky. Přesto existují možnosti, mimo jiné:
  • Využijte scp na servery fray.
  • Pokud to image umožňuje, lze využít externí média k uložení souborů.