Jdi na navigaci

eduroam

Logo eduroam

Eduroam je mezinárodní projekt, který i v naší republice již zapustil silné kořeny. To dokumentuje i jeho národní web https://www.eduroam.cz. Jedním z cílů projektu je podpořit mobilitu a roaming studentů i akademických pracovníků. Uživatel sítě má ve své domovské síti svůj účet a tento účet jej opravňuje k použití sítě eduroam i kteréhokoli člena projektu. Tato základní vlastnost je podrobněji vysvětlena i v uživatelské sekci národního webu projektu.

Fakulta provozuje eduroam na dvou místech:

  • Thákurova 9, tzv. Nová budova ČVUT, úřední sídla Fakulty architektury (FA) a FITu
  • Thákurova 7, budova A v areálu Fakulty stavební od 9. patra vzhůru

Identita uživatele

Identita uživatele v eduroamu je složena ze dvou částí: uživatelského jména a realmu. Realm pro uživatele z FITu je fit.cvut.cz. Například uživatel novakm13 má v eduroamu identitu novakm13@fit.cvut.cz.

Identita uživatelů eduroamu často na první pohled vypadá jako jejich e-mailové adresy. Ta podoba je ale čistě náhodná, formálně jde o zcela jinou informaci.

Jak se připojit

  1. V aplikaci ICT Profile si nastavte heslo pro eduroam, pro realm fit.cvut.cz.
  2. Uživatelé systému Android si z GooglePlay instalují konfigurační aplikaci eduroamCAT. Alternativně je k dispozici i jako APK.
  3. Na https://cat.eduroam.org jako domovskou instituci zvolíme Českou republiku a fakultu informačních technologií ČVUT. Stáhneme si konfigurační program, který v sobě obsahuje všechny potřebné informace týkající se FITu (jméno radius serveru, certifikáty a další detaily).

    Pozn.: přímý odkaz je https://cat.eduroam.org/?idp=1662.

    Přihlášení do eduroamCAT
  4. Konfigurační program spustíme, uvedeme svoji identitu (včetně realmu) a heslo pro eduroam. Uživatelé Androidu spouštějí aplikaci eduroamCAT a předkládají jí parametrický soubor získaný z http://cat.eduroam.org.

Podrobné obrázkové návody pro různá zařízení a operační systémy lze nalézt na http://www.eduroam.cz.

Technické detaily

Upozornění:

Pokud při ručním nastavení neuvedete jméno radius serveru nebo vypnete ověřování jeho certifikátu, může vám vaše přihlašovací údaje někdo odposlechnout a vydávat se za vás! Pokud vám váš operační systém neumožňuje tyto parametry nastavit, není možné se z něj bezpečně k eduroamu připojovat.

Konfigurační údaje pro případ ruční konfigurace:

Název sítě (SSID)
eduroam
Autentizace
802.1x
Zabezpečení
WPA2/AES enterprise
Ověřování hesla
protected EAP (PEAP) a MSCHAPv2
Radius server
radius.fit.cvut.cz
Certifikační autorita (CA)
TERENA SSL CA 3 (PEM), kořenová: DigiCert Assured ID Root CA (PEM)