Jazyk, klávesnice a myš
Jazyk
Výchozím jazykem systému macOS v Apple učebně je Angličtina.
Nastavení můžete změnit v System Preferences › Language & Region, kde přidáte vámi preferovaný jazyk a přetáhnete ho na první místo v seznamu Preferred languages. Po změně jazyka je doporučeno ohlášení a následné přihlášení uživatele.

Většina nainstalovaných aplikací se řídí seznamem preferovaných jazyků systému. Při spuštění zobrazí rozhraní v jazyku, který je v seznamu nejvýše a zároveň jej aplikace obsahuje.
Některé programy řeší lokalizaci po svém; například v LibreOffice se jazyk mění v nastavení aplikace.
Klávesnice
Jako výchozí rozložení kláves je nastavena česká QWERTZ klávesnice.
Na rozdíl od české klávesnice ve Windows, funguje zcela zaměnitelně levé a pravé tlačítko Option ⌥ (Alt). Pomocí kláves Shift ⇧ a Option ⌥ můžete snadno psát všechny na fyzické klávesnici nakreslené znaky.

Apple klávesnice neřeší numlock – numerický block (numpad) bude vždy fungovat.
Přepínání klávesnic
Druhou předpřipraveným rozložením znaků je standardní U.S. QWERTY klávesnice. Mezi klávesnicemi můžete přepínat zkratkou v pravé části horní lišty (menubar) nebo použít klávesovou zkratku Option ⌥ + mezerník. Pokud klávesy stisknete, přepne se klávesnice. Pokud klávesy podržíte déle, systém zobrazí menu s klávesnicemi uprostřed obrazovky.

Seznam zapnutých klávesnic upravíte v System Preferences › Keyboard › Input Sources:

Další znaky
Potřebujete-li vložit exotičtější znak, můžete použít Character Viewer pod nabídkou klávesnic v pravé částí menubaru.

Kombinováním modifikačních kláves Shift ⇧, Control ⌃, Alt ⌥ a Command ⌘ lze psát některé méně běžné znaky rovnou na klávesnici. Jako nápověda poslouží Keyboard Viewer pod nabídkou klávesnic v pravé částí menubaru.

Funkční klávesy
Ve výchozím stavu fungují klávesy F1, F2, atd. jako obyčejné funkční klávesy. Pokud je chcete používat k ovládání funkcí, jenž jsou na nich nakresleny, změňte nastavení v System Preferences › Keyboard › Keyboard a Use all F1, F2, etc. keys as standard function keys.
Klávesové zkratky
Specifikem Macu je použití klávesy Command ⌘ jako „hlavního“ tlačítka klávesových zkratky místo tradičního Control ⌃. Pro klasický copy & paste tudíž nepoužíváte Control+C a Control+V, nýbrž Command ⌘+C a Command ⌘+V.
Horní liště na Macu se říká menubar. V jeho levé části se nachází menu aplikace, které je v popředí. Všimněte si symbolů klávesových zkratek v obrázku níže – většina funkcí má přiřazenou výchozí klávesovou zkratku. Pokročilejší uživatelé Macu často využívají menubar především jako přehled zkratek.

Vlastní klávesové zkratky
Klávesové zkratky jsou velmi dobře uživatelsky přizpůsobitelné. Ukážeme na příkladu.
Alice je z prohlížeče zvyklá na přepínání tabů pomocí zkratky Ctrl+Tab a Shift+Ctrl+Tab. Výchozí zkratkou pro stejnou akci v terminálu je však Cmd+{ a Cmd+}. Alice by chtěla v Terminálu používat stejnou zkratku na přepínání tabů jako v prohlížeči.
V terminálu najde přesně textové znění funkce, jejíž zkratku chce měnit:
Show Next Tab Show Previous Tab
Otevře System Preferences › Keyboard › Shortcuts › App Shortcuts a klikne na tlačítko +.
Nastaví zkratky pro obě funkce na přepínání tabů.
Spustí terminál a vyzkouší upravené zkratky.
Myš
Myši v Apple učebně nejsou příliš kvalitní. Chcete-li něco lepšího, přineste si vlastní USB nebo Bluetooth myš.
Nastavení myši najde v System Preferences › Mouse.
